- Úvod —
- Blog —
- Zajímavosti —
- Nahlédněte pod pokličku nikotinových sáčků
Nahlédněte pod pokličku nikotinových sáčků
Zkoumáte složení nikotinových sáčků a jde vám z těch éček hlava kolem? Už nemusí. Přinášíme vám přehled látek, které mohou sáčky obsahovat, a vysvětlení, co které E znamená. Ať víte, na čem jste.
Co je uvnitř?
Žádný tabák. To je třeba zmínit jako první. Začněme ale menším teoretickým okénkem. Jaké typy látek nikotinové sáčky obsahují?
- Stabilizátory – zachovávají konzistenci sáčku.
- Nikotinová sůl – utlumuje touhu po nikotinu.
- Plnidla – zvětšují objem sáčku.
- Aromata – zvýrazňují chuť.
- PH regulátory – regulují kyselost.
- Sladidla – nahrazují cukr.
Ale vraťme se zpět k éčkám. Těch v nikotinových sáčcích najdete požehnaně. Některé z nich jsou škodlivé, jiné zase absolutně bezpečné. V sáčcích jsou vždy ve velmi malém množství, a ne všechny vyjmenované se najdou v jediném výrobku. Jedná se o celkový souhrn z dostupných produktů, který jsme roztřídili podle skóre škodlivosti.
Skóre 0 neškodí
Jednou z neškodlivých látek je E967 – xylitol, což je vlastně přírodní sladidlo, běžně ho najdete i v ovoci a zelenině. Dokonce působí příznivě na zuby. Podobně se to má s E968 – erythritolem. Tento cukerný alkohol zubům sice úplně neprospívá, ale také se vyskytuje v mnoha druzích ovoce. Bezpečnou trojici uzavírá E412 – guma guar, které se přidává do ovocných nápojů a může snižovat cholesterol.
Bezpečně jen s mírou
Skóre škodlivosti 1 si vysloužily látky, které jsou považovány za bezpečné, ve větších dávkách však mohou přinést nežádoucí účinky nebo alergické reakce. Jedná se o:
- E460 – celulózu,
- E500 – uhličitan sodný,
- E422 – glycerol živočišného původu,
- E471 – mono a diglyceridy mastných kyselin,
- E415 – xanthan.
Přidávají se většinou také do žvýkaček a cukrovinek, E500 do pečiva ke kypření a E415 do mléčných a masných výrobků.
Tolerované skóre 2
U dvojek je to trochu nejednoznačné. Berou se sice jako bezpečné, ale podle některých zdrojů mohou způsobovat podráždění pokožky (E501 – uhličitan draselný) nebo průjem (E965 – maltitol). V případě E525 – hydroxidu draselného jde o nebezpečí pouze při přímém styku, tedy v průmyslu. E501 a E525 slouží k regulaci kyselosti, E965 jako sladidlo a zvlhčovač.
Tady zbystřete
Dostáváme se na chvost našeho pomyslného žebříčku, a to na éčka se skóre škodlivosti 3 a 4. Ty mohou citlivým lidem, zejména alergikům, způsobit vážnější problémy.
- E401 – alginát sodný
- E202 – sorban draselný
- E1520 – propylenglykol
- E950 – acesulfam draselný
- E1201 – povidon
Při laboratorních testech k prokázání škodlivosti se sice používá mnohem větší množství, než kolik do sebe člověk dostane běžnou konzumací, nicméně je dobré být obezřetný. Jaké množství éček na vás útočí, záleží mimo jiné také na faktu, kolik nikotinových sáčků denně užijete.
Péče o zdraví není nikdy dost, proto vám doporučujeme pozorně číst příbalové letáky, ale buďte bez obav – nikotinové sáčky prochází přísnou kontrolou a při správném užívání v doporučeném množství nejsou nebezpečné.
Zdroj: ferpotravina.cz
zpět na výpisDoprava zdarma
Při nákupu nad 250 Kč
Rychlé dodání
Do druhého dne
Věrnostní program
Dárky a nákupy za body
Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce